X-ışını bulunuşunun (X Ray) 115. yılı şerefine Google özel logo hazırladı.

Bugün X Işınınların keşfedilmesinin yıl dönümü. Google bu güne özel logo ile kullanıcınlarını bilgilendiriyor. Bizde X ışını nedir?  X ışını ne zaman keşfedildi?
 
Sabit X-ışınları ve katı nesneler nüfuz edebilir bunların en yaygın kullanımı tanı radyografi ve kristalografisi nesnelerin içinden görüntüler almaktır. Sonuç olarak, dönem X-ray metonymically yöntemi kendisine ek olarak, bu yöntem kullanılarak üretilen bir radyolojik görüntü başvurmak için kullanılır. Buna karşılık, yumuşak X-ışınları hemen hemen hiç madde nüfuz söylenebilir;. Örneğin, 600 zayıflama uzunluğu eV (~ 2 nm) su x-ışınları az 1 mikrometre  X-ışınları ve onlara iyonizan radyasyon ve maruz kalma şeklinde bir sağlık tehlikesi olabilir.
 
X-ışınları ve gama ışınları arasındaki fark son yıllarda değişti. Aslen, X-ışın tüpleri yaydığı elektromanyetik radyasyon radyoaktif çekirdeklerin (gamma ışınları) tarafından yayılan radyasyon daha uzun dalga boyu vardı. Dalgaboyu temelinde X ve gama radyasyon arasında seçkin  Eski edebiyat, radyasyon, bazı daha kısa olan gama ışınları olarak tanımlanan 10-11 m gibi keyfi dalga boyu,. Ancak, lineer hızlandırıcılar ve uzun dalga boyu “gamma ray” yayıcılar gibi kısa dalga boylu sürekli spektrum “X-ray” kaynakları keşfedildi olarak, dalga boyu bantları büyük ölçüde üst üste. Radyasyonun iki tür şimdi genellikle kökenlerine göre ayırt edilir: X-ışınları gama ışınları çekirdek tarafından yayılan ise, çekirdek dışında elektronlar tarafından yayılır…


Bir yanıt yazın

Connect with: