Ölümcül Deneye ABD Desteği !

DÜNYA Sağlık Örgütü (DSÖ), ABD Yönetimi’nin de desteğiyle laboratuvar ortamında insandan insana daha kolay bulaşabilecek ölümcül bir kuş gribi virüsünün üretilmesinden “derin endişe duyduğunu” açıkladı.

Örgütten önceki gün yapılan sert açıklamada, araştırmadan elde edilen tehlikeli bilimsel verilerin yanlış ellere geçebileceği uyarısında bulunuldu. Açıklamada dikkat çekilen “olası olumsuz sonuçlar” arasında, araştırmanın biyolojik silah üretiminde kullanılabileceği ve mutasyona uğramış virüsün yanlışlıkla salıverilebileceği ihtimalleri de var. Örgütün üst düzey kuş gribi uzmanı Dr. Keiji Fukuda, AP’ye yaptığı açıklamada, “Bu yapılmasını istemediğimiz türden bir araştırma” dedi. Araştırma sonuçlarının medyada yer almaması için yetkililer devreye girmişti. DSÖ sadece saygın bilimadamlarının araştırmanın detaylarına erişmesine izin verilmesini istiyor.

Çin’de ilk ölüm

İnsana nadiren geçen ve genelde sadece kümes hayvanlarıyla temas eden insanlarda gözlenen, buna karşın bulaştığı kişilerin yüzde 60’ını öldüren H5N1 virüsünün solunum yoluyla insandan insana bulaşabilen bir türevi, Amerikalı ve Hollandalı bilimadamlarınca üretilmişti. DSÖ’nün son açıklaması tartışılırken, Çin’in Şenzen şehrinde otobüs şoförü olan 39 yaşındaki bir erkeğin 21 Aralık’ta grip belirtileri sergiledikten sonra, 25 Aralık’ta ağır zatürre şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı ve önceki gün çoklu organ yetmezliğinden öldüğü açıklandı. Soyadı “Çen” olan kurbanın vücudunda H5N1 virüsü tespit edilirken, Çin’de ilk kuş gribi vakası kayıtlara geçmiş oldu.


Bir yanıt yazın

Connect with: