İndüksiyon Isıtma Ver 1.1 (Induction Heater)

Tekrar Merhaba,

Daha önceki yazımda indüktif ısıtıcımızın 2 MOSFET li sürümünü tanıtmıştım. Şimdi bu ısıtıcının ikinci versiyonu ile tekrar burdayım. Devremiz yine aynı Royer Induction Heater Devresi.

Yukarıdaki devrenin 4 mosfet bir modelini yapıp gücü iki katına çıkarmayı planlıyordum. kullanılan elemanlar aynı sadece hepsinden iki adet daha ilave ediliyor. Bu devrenin test versiyonunda kapasitör Bank eski devredekiyle aynı. Bu versiyondaki rezonans devresi ayrı olacak. Bakır bir boru ile su soğutmalı bir sistem hazırlıyorum. Su soğutma sistemi için bilgisayarlarda kullanılan sistemlerden faydalanmayı düşünüyorum. Bu devrenin toplam kapasitesi 2000 – 2500 Watt civarında test için 350 Watt lık bir Power supply kullanıyorum asıl güç kaynağı 2500 watt’lık el yapımı bir Trafo. Trafoyu okul dönemlerinde yapmış olduğum bir Amplifikatör için sarmıştım.

İşte Bu İndüktif Isıtıcımızın ( Induction Heater Ver 1.1 ) Yeni Versiyonu :

 

İlave edilen yeni soğutucular

Devrenin eski versiyonu

Kullanılan 350 Watt’lık Power Supply ( Biraz kasılıyor uzun süreli beslemede yanabilir ! )

Geçici rezonans devresi ( uzun süre dayanmıyor ! ) Bu rezonans bobini 20 – 25 sn sonra yanmaya başlıyor !

yüksek güçlü rezonans katının 2.0 versiyonunu sonunda tamamlıyorum.

24 adet 220nf 270 volt lık PKF kondansatörler kullanıyorum. Rezonans katının bitmiş hali.

Devrenin kurulu hali için 2000 Watlık el yapımı bir trafo kullanacağım. Bu trafo için 50 Amperlik bir köprü doğrultucu ve 2 X 4700 mkf kondansatör koyuyorum.

Rezonans bobininin önüne bir fan yerleştirdim kendini ve etrafını aşırı ısıtıyor. Asıl soğutma sisteminde bobinin içinden su geçirilerek soğutma sağlayacağım ama uzun süreli çalışma olmayacağı için şimdilik gerek görmedim.

Besleme Katı ( 40 V volt 50 Amper )

Aşırı ısındığı için altına ilave bir fan yerleştirdim ama buna rağmen çok ısınıyor soğutucuyu biraz daha büyütmek gerekiyor.

Bu da devre çalışıyorken çekilen resimler

Büyük metal bir levha kullanarak yaptığım testte 40 Voltta 40 amperlik akım görüldü buda 1600 Watt’lık bir güç demek devre gayet başarılı çalışmakta.

Başka bir projemde görüşmek üzere sevgiyle kalın

Teşekkürler.

teknolojik-blog.Com
Aziz Ozdemiroglu

Creative Commons License
İndüksiyon Isıtma Ver 1.1 (Induction Heater) by teknolojik-blog.Com is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.


Bir yanıt yazın

Connect with: