Samsung Electronics’ten Elastik Ekran

Akıllı telefon ve tablet bilgisayar piyasasında rekabetin iyice arttığı günlerde, Güney Koreli elektronik devi Samsung önemli bir adım atarak, cam yerine plastik ekranlar üretmeyi planlıyor. Amaç, daha hafif, kırılmayan ve bükülebilen mobil cihaz ekranları sunmak.

Samsung, mobil cihaz piyasasındaki rekabette öne geçmek için yenilik stratejisini de ön plana çıkarmaya başlıyor.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, Apple’ın en büyük rakibi olarak kabul edilen Samsung’un üzerinde çalıştığı bükülebilen ekranları 2013’ün ilk yarısında piyasaya sürmesi bekleniyor. Gazeteye bu bilgiyikonuya yakın olduğunu belirten bir kaynak verirken, bükülebilen ekranların ticari olaran ne zaman satışasunulacağı kesin değil. Samsung, plastik ekranlar projesine ne kadar yatırım yaptığı konusunda da bir açıklama yapmadı.

Samsung, yeni nesil dijital ekranlar geliştirmek için bu yıl içinde LCD panellerini üreten Samsung Mobile Display adlı alt kurumunu yeniden yapılandırarak Samsung Display adını verdiği yeni bir alt kuruma dönüştürmüştü.

Güney Koreli elektronik devinin bu hamleyi, özellikle gelişmekte olan ülkelerde pazar payını artırmak adına esnek ekranların kitle üretimine başlamak için yaptığı düşünülüyor.  WSJ, esnek ekran üretiminin, Samsung’un mevcut telefon ve mobil cihazlarında kullanacağı AMOLED ekran teknolojisiyle beraber işleyeceğini belirtti.

AMOLED ekranların son derece ince olması, plastik gibi bükülebilen materyallerin içine konabilmesini sağlıyor. Samsung, plastik ekran ile AMOLED teknolojisini bir araya getirerek, kırılmayan ve daha hafif ekranlar geliştirmeyi istiyor. Plastik AMLOED ekranlar, Güney Kore’nin LG Display gibi şirketleri tarafından son birkaç yıldırgeliştirilmeye çalışılsa da, teknolojik engeller ürünün kitle üretimine geçilmesine imkan vermemişti. Samsung ise bu engeli aşmayı amaçlıyor.

Samsung aynı zamanda mobil cihaz piyasasına birçok yenilik sunmak isteyen diğer firmalara karşı iyi bir zamanlama yaparak rekabet gücünü de artırmak istiyor. WSJ, Japonya’nın Sharp ve Güney Kore’nin LG Display gibi firmaları, sıvı kristal ekran üretimine çoktan başladığı gibi, bu teknolojileri Apple’ın iPhone 5 telefonunda kullanılıyor.

Sıvı kristal ekranlar, dokunmatik sensörleri ekrana entegre ederek, ikinci bir algılayıcı paneli gereksiz kılıyor. Bu teknoloji, iPhone’un incelmesini sağlayan en önemli faktörlerden biri.

WSJ, Samsung’un yeni ekran teknolojilerine büyük yatırım yapabilecek güçte olduğunu belirterek, şirketin elde ettiği karın her mali dönemde giderek arttığına dikkat çekti. Samsung Electronics, 2012’nin üçüncü çeyreğinde karını bir yıl önceki aynı döneme kıyasla yüzde 91 artırarak 6 milyar dolara çekti.


Bir yanıt yazın

Connect with: