Daemon Tools neler karıştırıyor ?

Birçok bilgisayarda yüklü olan bu popüler yazılım, meğer bakın arkamızdan ne işler çevirmiş…

ISO diskleri sanal sürücü olarak bağlamakta kullanılan ünlü yazılım Daemon Tools’un topladığı “isimsiz verilerin” pek de “isimsiz” olmadığı ve hatta bu seçeneği kapatmanın işe yaramadığı ortaya çıktı.

Daemon Tools, MountSpace adlı araç yardımıyla kullanılan ISO dosyalarının bir kaydını tutuyor. ISO dosyalarının nasıl kullanıldığını kaydeden MountSpace, bu bilgileri internetten geri gönderiyor. Dolayısıyla IP adresiniz ve daha önce kullandığınız ISO dosyaları da biliniyor. Daemon Tools, yükleme sırasında MountSpace’i kapatmanıza izin veriyor ancak bu işlem, onu istatistik toplamaktan alıkoymuyor. Ayardan da anlaşılacağı üzere toplanan bilgilerinsadece “kullanılmamasını” sağlayabiliyorsunuz. MountSpace’e ait bir gizlilik politikası ise hemen hemen bulunmuyor.

MountSpace’in günlüğe kaydettiği ISO’ların çoğunun yasal yazılımlara benzemediği dikkat çekiyor (The Sims 3 – Razor1911 MAXSPEED.torrentz.iso gibi). Bilgiler, dosyalar ve sahibi hakkında veriler içerdiğinden, herhangi bir dava açılması durumunda dosya sahiplerinin başını ağrıtabilir gibi görünüyor.


Bir cevap yazın

Connect with: