NASA Avrupa’yı yalnız bıraktı!

Uzay araştırmasında bütçe kesintisine giden Amerikalılar, Avrupa ile ortak çalışmalara son verildiği bildirildi. Avrupalılar ise Mars yoluna, kendilerini yalnız bırak Amerikalılar yerine Ruslarla devam etmek istiyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), başta Mars gezegeni olmak üzere diğer gezegenlere yönelik keşif programları için ayrılan bütçede kesintiye gitme kararı Avrupa’nın uzay çalışmalarını olumsuz etkiledi. Mars yolunda ortak çalışmaları iptal edilen Avrupa, Amerikalılar yerine Ruslarla projeye devam etmek istediği kaydediliyor. NASA’nın Avrupa ülkeleriyle ortak hayata geçirilmesi planlanan iki Mars keşif görevini iptal etti. NASA’nın daha önce 1,4 milyon dolar bütçe ayıracağını açıkladığı Mars keşif görevlerinin 2013 ve 2016 yıllarında hayata geçirilmesi planlanıyordu.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile ortak iki Mars keşif görevinin iptal edildiğini duyuran NASA Başkanı Charles Bolden, 2013 NASA bütçesinin 59 milyon kesintiyle 17,7 milyar dolar olacağını aktardı. Kesintinin korkunç boyutta olmadığına dikkat çeken uzmanlar ise bütçenin Mars keşiflerinden ziyade uzay yolculuğu ve ticari insan uzay misyonlarına kaydığına dikkat çekiyor. NASA’nın Mars uzay keşfin bütçesinde yüzde 38,5’luk bir kesinti öngörülüyor. Avrupa’nın Mars projesinde Amerikalılar uzay mekiğin yakıt roketleri ile Mars’ta keşif yapacak robotun iniş takımlarını hazırlayacaktı. ESA yetkililerin Amerikalıların bu kararından sonra uzay Mars projesinde Ruslarla birlikte çalışmayı düşündükleri ifade ediliyor.


NASA Avrupa’yı yalnız bıraktı!” için bir yorum

  • 27 Şubat 2012 de 16:10
    Permalink

    Turkiye islerine gleince Avrupa sinirlari icinde islerine gelmeyince disinda bir karar verseler bari. Kafamiz dondu durdu.Sonucta Internette sinirlardan bahsetmez biraz abes kaciyor artik , yoksa yaniliyormuyum ?

Bir yanıt yazın

Connect with: