Yerçekimini yenmek mümkün mü ?

yercekimi

1948’de keşfedilip ilk kez 1997’de ölçülen Casimir kuvveti, bir kertenkelenin yüzeye sadece tek bir parmağının ucuyla yapışabilme becerisinde görülebilir. Saint Andrews Üniversitesi’nden Prof. Ulf Leonhardt ve Dr. Thomas Philbin ise artık Casimir kuvvetini, bir cismi vakumla çekmek için değil geri püskürtmek için kullanabileceklerini söylüyor.

New Journal of Physics’in Ağustos sayısında yazan Leonhardt’ göre, ‘Casimir kuvveti nano dünyasındaki, özellikle de bazı mikro-elektromekanik sistemlerdeki sürtünmenin nihai sebebi. Kuvvet manipüle edilebilirse mikro ve nano makineler daha pürüzsüz ve daha az ya da sıfır sürtünmeyle çalışabilir.

İngiliz bilim insanı, nano dünyasında sürtünmeyi azaltmak için son çözümün doğanın yapışkanlığını geri püskürtmeye çevirmek olduğunu; birbirine yapışmak yerine mikromakinelerin parçalarının fiziksel bir etki olmadan havaya kaldırılacağını da sözlerine ekledi.

Fakat kuantum kuvveti küçük olduğundan ve sadece dar alanlarda etkili olduğundan bu yöntem sadece mikro cisimlerde uygulanabiliyor. Bilim insanları, bu olayın hava yastıklarından bilgisayar çiplerine kadar çok çeşitli günlük aletin performansını geliştirebileceğini belirtiyor. Ancak Leonhardt’a göre insanların fiziksel bir etki olmadan havaya kaldırılması prensipte mümkün olsa da, bu olayın gerçekleşeceği gün bugünden çok uzakta.


Bir yanıt yazın

Connect with: