Wikipedia’nın İtalya sitesi kapandı.Ve dev internet sitesi kepenkleri kapattı! Ama bu kapatma, sizin düşündüğünüz gibi bir şey değil…

İçeriğinde karamsarlığa iten mesajlar bulunan web sayfalarını bu içerikleri silmeye zorlayan sansür yasasının tartışılmasını protesto eden Wikipedia, İtalya sitesini geçici olarak kapatma kararı aldı.

Parlamentoda şu anda tartışılmakta olan yasaya göre içeriği silmeyi reddeden web siteleri 48 saat içerisinde hiç bir uyarı yapılmaksızın kapatılabilecek. Yasaya göre kapatma işleminin yargıya gitmesine bile gerek yok.

Wikipedia konuyla ilgili şu yorumu yapıyor: “Artık Wikipedia dahil herhangi bir sitede yer alan içerik şikayet edildiğinde, bilginin doğru olup olmadığı hiç bir önem taşımaksızın “elden geçirilmiş” bir sürümünün yayınlanması istenecek. Düzeltmiş sürümü hiçbir tartışma olmadan sitede yayınlama zorunluluğu özgürlüğün kısıtlanması ve Wikipedia’nın bağımsızlığına gölge düşmesi anlamına geliyor.”

Yasayı destekleyen Silvio Berlusconi’ye göre yasanın amacı mahremiyeti korumak. Eleştirmenlere göre ise amaç Berlusconi’nin kendini koruması.


Bir yanıt yazın

Connect with: