PC’nize oturum açmanın iki alternatif yolu.


PC’nize oturum açarken şifre yazmaktan sıkıldınız mı? Öyleyse bu iki yöntemi mutlaka gözden geçirin!

Çoğu kullanıcı bilgisayarına aynı yöntemle oturum açıyor: hesabını seçip parolasını yazarak. Parola yazmak çok pratik bir yol olmasa da, kolay ve güvenli olması nedeniyle hala popüler.

Günümüzdeki yeni teknolojiler ile bilgisayarınıza farklı yollarla oturum açmak da mümkün hale geldi. Yazımızın devamında normal parola koruması yerine vücudunuzu kullanan, sizi klavyeyle yazmaktan kurtaracak iki pratik oturum açma yöntemini sizlerle paylaşıyoruz.

Yüz algılama: Luxand Blink

Parola yazarak oturum açmaya en iyi alternatif bir yüz tanıma yazılımı kullanmak. Bunun için monitörünüzün üzerinde bulunan bir web kamerasına ihtiyacınız var.

Eğer bilgisayarınızla beraber gelen bir yüz tanıma yazılımı yoksa, Luxand Blink‘in ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz.

Luxand Blink, oldukça basit bir yazılım. Programı yükleyip başlattıktan sonra, yüzünüzü tanıması ve hatırlaması için neredeyse hiç uğraşmanız gerekmiyor. Yüz bilgileriniz depolandıktan sonra, oturum açmak için yüzünüzü web kameranıza yöneltmeniz yeterli oluyor.

Parola yazarak oturum açmak isterseniz, bu tabi ki mümkün.

Parmak izi okuyucuları

Klasik ‘parola yazma’ yöntemine bir başka alternatif ise parmak izi okuyucusu kullanmak. Bu özellik, genellikle üst seviye laptop’larda halihazırda mevcut.

Bu yöntemi kullanarak oturum açmak istiyorsanız tabi ki bir parmak izi okuyucunuz olmalı veya satın almalısınız. Piyasada bir çok parmak izi okuyucusu bulmak mümkün.

Web kameralarının tersine, parmak izi okuyucuları oturum açmaya yardımcı olan yazılımla beraber geliyorlar. Okuyucuyu bağlayıp yazılımını kurduktan sonra tek yapmanız gereken ise parmak izlerinizi tanıtmak oluyor.

Bu işlemden sonra artık sadece parmağınızı okuyucuya bastırarak oturum açmanız mümkün.

Parmak izi okuyucuları daha güvenilirler, çünkü ışık gibi dış etkenlerden hiç etkilenmiyorlar. Üstelik bu cihazlar sadece PC’nize oturum açmaktan öte, Web sitelerine, kablosuz ağlara ve yazılımın desteklediği özelliklere göre daha da fazlasına giriş yapmakta kullanılabiliyor.


Bir yanıt yazın

Connect with: