Nüfus kağıtlarına da çip geliyor

Yıllardır üzerinde çalışılan çipli nüfus cüzdanı projesi önümüzdeki yıl hayata geçiyor.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün yıllardır üzerinde çalıştığı çipli nüfus cüzdanı projesi önümüzdeki yıl hayata geçiyor. TÜBİTAK’ın geliştirdiği milli işletim sistemine sahip çipe sahip yeni kimlikler, pilot bölge Bolu’da iki yıl önce devreye girdi ve bugüne kadar 220 bin kişiye çipli kimlik verildi. Devlet Planlama Teşkilatı öncülük ettiği projede, güvenlik gerekçesiyle çipli kimler de tıpkı çipli pasaportlar gibi tek merkezde basılacak. Yeni kimlikler için, Polis Akademisi’nin çipli pasaport merkezine de ev sahipliği yapan Gölbaşı kampüsünde Kart Basım Merkezi kurulacak ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı çalışacak. Darphane’nin hazırladığı boş kimlik kartları, bu merkezde kişiselleştirilecek.

PARMAK İZİ DE YÜKLENECEK

Türkiye’nin dört bir yanındaki nüfus müdürlüklerinin dağıtacağı çipli kimlikler bu merkezde basılacak. Nüfus müdürlükleri, kimliğini yenileyemek isteyen vatandaşlara ilişkin tüm bilgileri, bilgisayar aracılığıyla bu merkeze gönderecek. İllerden gelen bilgiler, boş kartlara bu merkezde yüklenerek sahibine postalanacak. Böylece eskiden beş dadikada alınabilen kimliklerin sahibine ulaşması, günler alacak. Uluslararası standartlara uygun hazırlanan çipli kimliklere, sahteciliği önlemek amacıyla birçok güvenlik katmanı eklendi.

Yeni kimliklerin üzerinde bulunan TÜBİTAK’ın hazırladığı milli işletim sistemine sahip çiplere, kimlik sahibinin nüfus bilgilerinin yanısıra biyometrik fotoğrafı ve parmak izi de yükleniyor. Yeni kimlikler, içerdiği bilgiler sayesinde sağlık karnesi ve vergi kimlik kartı yerine de geçiyor. Bu kimliğe sahip bir vatandaş, sağlık karnesi olmaksızın hastaneye gidip tüm işlerini halledebiliyor. Karta, istenmesi halinde kimlik sahibinin elektronik imzası da eklenebiliyor.


Bir yanıt yazın

Connect with: