İnternetten siparişte cayma süresi 3 aya çıktı

Sanayi Bakanlığı, tüketiciyi mağdur eden otel rezervasyonları başta olmak üzere internetten ve kapıdan yapılan satışları yeniden düzenledi.

Buna göre internetten satılan konser bileti, telefonla yemek siparişi gibi işlemlerde vatandaşı yanıltan ya da ürünü zamanında teslim etmeyen firmalara 10 gün içinde parayı iade etme mecburiyeti getirildi. İnternetten alışverişte 7 gün olan ‘cayma hakkı’ süresi de 3 aya çıkarıldı. Ayrıca internet ve kapıdan satışlarda tüketiciyi yanıltan firmalar kara listeye alınarak, Sanayi Bakanlığı web sitesinden teşhir edilecek.

Tüketicileri korumak için kapıdan ve internetten satışlarla ilgili yeni yönetmelikle getirilen düzenlemeler şöyle: Özel geziler, park, cadde ve kamuya açık alanlarda yapılan satışlar da kapıdan satış kapsamına alındı. Satıcılar, sözleşme tarihi ve ‘7 gün içinde satıştan vazgeçme hakkımın olduğu konusunda bilgilendirildim’ ibaresini kendi el yazıları ile yazacak. Konser bileti alma, otel rezervasyonu yapma, telefonla yemek siparişi verme gibi işlemler de koruma altına alındı. Bu gibi işlemlerde malın teslim edilmemesi, hizmetin gerçekleşmemesi durumunda tüketicilere 10 gün içinde paraları iade edilecek.

Satılan hizmet ve ürüne ilişkin ön bilgi verilmez ise satış geçersiz sayılacak. Tüketiciye ön bilginin tam olarak verilmemesi durumunda 7 günlük cayma hakkı süresi 3 aya çıkarıldı. Firmalar, “Cep telefonunu kullandığınız için bir daha satamayız.” diyerek cayma hakkını engelleyemeyecek. Malın kullanımı nedeniyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalar değer azalması sayılamayacak. Ancak değer azalması veya iadenin imkânsızlaşması tüketicinin kusurundan kaynaklanıyorsa, malın değerindeki azalma tazmin edilecek. Tüketicinin satın aldığı ürünü ‘stokta kalmadı’ diyerek teslim etmeyen firmaya ceza kesilecek.

 


Bir yanıt yazın

Connect with: