GDO’lu ürünleri tanıyabiliyor muyuz?

Türkiye’de GDO’lu yemlerle beslenmiş hayvanların ürünleri için etiketleme zorunluluğu bulunmuyor. Bu sebeple yediğimiz peynirin, yumurtanın, etin, içtiğimiz sütün güvenilirliğinden asla emin değiliz.

 

Birçok ülkede, GDO’lu yemlerle beslenmiş hayvanların ürünlerine de GDO etiketi konması konusunda çok ciddi bir kamuoyu baskısı var. Avrupa Birliği’nin GDO’larla ilgili yönetmeliklerinde, GDO ile beslenmiş hayvanlardan elde edilen ürünlere etiket zorunluluğu getirilmemesi, GDO lobisinin baskısıyla alınmış skandal bir karar olarak nitelendiriliyor.

Türkiye’de ürünler, yüzde 0.9 oranının üzerinde doğrudan GDO içerdiği takdirde, paketlerinde GDO’lu olduklarına dair etiket taşımak zorundalar. Ancak bu durum süt, yumurta ve et gibi ürünler için geçerli değil. Çünkü GDO’lu yemle beslenmiş hayvanların ürünleri GDO’lu kabul edilmiyor. Oysa İtalya’da yapılan bir araştırmada, marketten alınan her dört sütten birinde GDO DNA’sına rastlandı.

Halkı böyle sürekli ikilemde bırakmak yerine deney aşamasındaki bu GDO’lu ürünlere ihtiyatlılık ilkesi çerçevesinde izin vermemek ve ülkemizde ekolojik tarım ve hayvancılığı teşvik etmek, hayvanları ithal yemlerle beslemek yerine, meralarda serbestçe otlamasını sağlamak hem insan hem de hayvan hem de çevre sağlığı açısından en doğru karar.

Umuyoruz önümüzdeki dönemde Biyogüvenlik Kurulu bu çerçevede artık hiçbir GDO’lu ürünü ithal etmeye onay vermez.

Harekete geç!

Geleceğimizin genetiğiyle oynanmasın! Şimdi internet eylemimize katıl.

Kaynak : http://www.greenpeace.org/turkey/tr/news/gdolu-urunleri-taniyabiliyor-muyuz-040112/


Bir yanıt yazın

Connect with: