100 kat daha hızlı bir internet.

20110210024931_internet

Kansas City’de yaşayanlar dünyanın geri kalanından 100 kat daha hızlı bir internet erişimine sahip. Ama 1 Gbps hızla neler yapılabileceğini henüz kimse kestiremiyor. Google ise bu hızla dünyanın değişeceğini söylüyor.

Şimdilik hiçbir işe yaramıyor. Ama herkesi heyecanlandırıyor. Google artık evlere süper hızlı internet hizmeti sunuyor. ABD’nin Kansas City kentinde yaşayanlar eylül ayından beri dünyanın geri kalanından 100 kat daha hızlı bir internet erişimine sahip. Hem indirme hem de yükleme hızları saniyede 1 gigabite kadar çıkıyor. Şöyle söyleyelim: Türkiye’dekilerin ortalama 2 saatte, Amerikalıların ortalama 1 saatte indirdiği 4.7 gigabit büyüklüğünde bir filmi 1 dakikada indirebiliyorlar.

‘Sınırları zorluyoruz’
Fiber kablo döşemek, evlere internet götürmek Google’ın işi değil. Bu alanda genişleyecekleri yönündeki dedikoduları da şimdilik yorumsuz bırakıyorlar. Google Fiber’ın Kansas’taki temsilcilerinden Rachel Hack “internetin sınırlarını zorlamayı seviyoruz” demekle yetiniyor. Google Fiber şimdilik yalnızca Kansas City’de kullanılıyor. Sırada Austin, Teksas var. Rachel Hack dünyanın her yerinden davet aldıklarını ancak yavaş yavaş yayılacaklarını söylüyor.

Google Fiber en çok küçük girişimcilerin ilgisini çekiyor. Şehrin ortasında bir caddenin iki tarafına dizilen şirketler arasında yeni nesil arama motoru Leap2, şifrenin sonunu göz taramasıyla getirmeyi vaat eden EyeVerify dahil 24 start-up var. Neden Kansas’a geldiklerini anlatırken özetle “Biz bu işi yine de yapardık ama süper hızlı internetin olduğu yerde yapmak daha çekici” diyorlar. Yine de bu hızı nasıl kullanacaklarını henüz çözebilmiş değiller. Local Rukus sitesinin kurucusu Matthew Marcus, 6 yüksek çözünürlüklü YouTube videosu oynatırken çok oyunculu bir bilgisayar oyunu oynadıklarını, bunu eş zamanlı olarak internette yayınladıklarını, hızın yine de 800 Mbps’nin altına düşmediğini anlatıyor. Sonra kahkahalar içinde “Bir video daha ekleyince internet yavaşlamadı ama bilgisayar çöktü” diyor.

Google’a göre proje çığır açacak
Google ise projenin çığır açacağında ısrarlı. Rachel Hack “Çevirmeli ağ varken insanlar ‘E-posta atıyoruz, daha fazla hıza ne gerek var’ diyordu. Bugün internet üzerinden video ile konuşuyoruz, alış veriş yapıyoruz. Şimdi fiber teknolojiyi sunuyoruz. Birileri bu hızı kullanarak bundan sonraki büyük fikri bulacak” diyor.


Bir yanıt yazın

Connect with: