Telefonlarımızın bizi izlemesi ne kadar kötü?

Cep telefonlarımız bizi gözetliyor, hakkımızda her şeyi biliyor. Peki bu gerçekten çok mu kötü?

Carrier IQ casus uygulaması olaylarının patlak vermesinin ardından cep telefonlarındaki gizlilik konusu yine teknoloji gündeminin en önemli bir konusu haline geldi. Peki bundan ne kadar endişlenmemiz gerekiyor ve casuslara engel olmaya yönelik neler yapabiliriz?

Telefonunuz nerede olduğunuzu biliyor

Cep telefonları, mobil şebekeler veya GPS uyduları yoluyla konumumuzu belirleyebiliyor. Bu konudaki endişe ise Google, Apple ve diğer mobil işletim sistemi üreticilerinin bulunuduğumuz yerleri kaydediyor olması. Google, Apple ve Microsoft, bu bilgileri konum veritabanları için kullandığını ve tüm verilerin isimsiz olduğunu söylüyor.

Bu şirketlerin sizi bir casus filmindeki gibi izleme olasılığı düşük, ancak yine de bu durum hoşunuza gitmiyorsa ve konum verilerinizi göndermek istemiyorsanız, bu işlevi kapatabilirsiniz. Android’de bunun için Ayarlar > Konum ve Güvenlik bölümüne giderek “Kablosuz ağları kullan” seçeneğinin yanındaki onay işaretini kaldırmalısınız. iPhone’u ise öncelikle kırmanız, ardından Untrackerd gibi bir uygulama yüklemeniz gerekiyor.

Mobil uygulamalar konumunuzu, telefon numaranızı ve fazlasını izleyebilir

Google, Apple ve Microsoft gibi şirketlere güvenmek kolay olabilir, zira bu şirketler herkesi korkutacak bir casusluk olayına karışmak istemeyeceklerdir. Ancak uygulamalarınız, telefonu nasıl kullandığınız ve daha fazlası hakkında bilgiyi gönderiyor olabilir. Bunun en önemli nedeni, reklamcıların hedefe yönelik reklamlar göstererek daha çok şey satabilmeleridir.

Birçok uygulamada korkmayı gerektirecek bir durum yoktur. Konum izleme, genellikle geliştiriciler tarafından yapılan analizlerde kullanılır (internette reklamların IP adresinize göre gösterilmesi gibi). Ancak bu tür bir konum izleme sizi rahatsız ediyorsa, yüklediğiniz her uygulamanın izinlerini yakından incelemelisiniz. PermissionDog gibi bir Android uygulaması, bu konuda işinizi görebilir.


Bir yanıt yazın

Connect with: