Mucidini öldüren 5 buluş!

Bu 5 buluşun mucitleri, sonlarının kendi buluşları yüzünden olacağını herhalde düşünmemişti…

Yıllarca emek, zaman ve para harcayarak büyük icatlara kendisini adayan insanlar tarihe geçiyor. Ancak ne yazık ki her tarihe geçen, şan, şöhret ve zenginlik ile geçmiyor. Bazı icatlar var ki, mucitlerini öldürüyor…

Kanın getirileri ve götürüleri
Alexander Aleksandrovich Bogdanov bir Rus rönesans adamıydı. Fizik, felsefe, ekonomi, bilimkurgu, evrensel sistemler teorisi ve top alanında çalışmaları vardı.

Kan değişimi ile sonsuz gençliğin mümkün olduğuna inanan Bogdanov bu işlemi Vladimir Lenin’in kız kardeşi Maria Ulianova üzerinde uygulamıştı. Kendi üzerinde de deneyler yapan Bogdonov, arkadaşlarının dediğine göre 10 yaş genç gösteriyordu. Ancak hastalıklı bir öğrenciden aldığı kan yüzünden 1928 yılında bu işlem onu öldürdü.

Baskı makinesi dehşeti…
William Bullock 1983 yılında baskı endüstrisini değiştirmeyi başaran adam olarak tarihe geçti. Hızlı baskı yapabilen makineler bir yana çok ilginç icatlara imza attı. Rotary yani döner baskı makinelerini geliştirmeyi sürdürürken çatı kremiti kesme makinesi gibi icatlar yaptı.

Ancak 1867 yılında bir gzeteye kurduğu makinenin kayışına tekme atıp çalıştırmaya çalışırken ayağını kaptırdı ve makine içerisine çekilerek ezildi. Ayağını kesme operasyonunda can verdi.

Uçuş kazası
Wright Kardeşler’e ilham kaynağı olan Otto Lilienthal başarılı uçuş denemeleriyle ünlü oldu. Ancak 9 Ağustos 1986’da düşerek omuzgasını kırdı ve bir gün sonra öldü. Son sözleri ‘Küçük fedakarlıklar yapılmalı’ oldu.

Thomas Midgley Jr. 100’den fazla patente sahipti. General Motors’un alt firmalarından birinde çalışan bu mühendis, benzine tetra-etil katmanın içten yanmalı motorlarda yararlı olduğunu gördü. Ancak bu çözüm atmosfere büyük miktardakurşun saçıyordu. GM çalışanları halüsinasyonlar görmeye ve ölmeye başladığında toksik olmayan bir çözüm üretmesi istendi.

Diklorodifluorometan’ı keşfetti. Diğer adı Freon olan bu gaz da ozon tabakasına zararlıydı. 1940’ta ağır hastalanan mucit, kendisini yataktan kaldıran bir mekanizma üretti, ancak bu mekanizmanın iplerine dolanarak 1944’te feci şekilde can verdi.

Terzinin ısrarı
Franz Reichelt bir terziydi ve paraşüt görevi gören bir ceket fikrindeki ısrarcılığı sonu oldu. Denemelerde kukla değili kendisini kullanarak Eyfel Kulesi’nden atladı.

Giyotinin mucidi
Dr. Joseph-Ignace Guillotin, adını verdiği giyotin ile kafası kesilerek infaz edildi. Aslında bu popüler iddia yanlış, hapse atılsa da serbest bırakıldı ve doğal sebeplerden öldü. İcadının amacı ise baltayla birkaç vuruşta zor can veren insanların, tek bir temiz vuruş ile daha insancıl bir şekilde öldürülmesiydi.


Bir yanıt yazın

Connect with: