Dünyanın en güçlü işlemcisi

Şimdikilerden 20 kat daha hızlı; hem de tam 1.000 çekirdekli: O dünyanın en güçlü işlemcisi…

İskoçyalı araştırmacılar, şu anki çiplerden 20 kat daha hızlı çalışan ve daha az enerji harcayan 1.000 çekirdekli bir işlemci meydana getirmeyi başardılar.

Araştırmacılar yeni teknolojinin önümüzdeki birkaç sene içinde daha yaygın hale geleceğine ve bilgisayarları hızlandıracağına inanıyor. Bunun yanı sıra daha düşük güç tüketimiyle çalışacak olan yeni nesil işlemcilerin özellikle mobil cihazlarda etkisinin fazlaca hissedileceği ve batarya ömründe kayda değer bir artış yaşanacağı belirtiliyor.

Araştırma takımı, çipi oluştururken programlanabilir geçit dizisi alanı (FPGA) olarak adlandırılan tüketiciler tarafından özelleştirilebilen özel entegre bir devre tasarımı kullanmış. FPGA, tüketiciler tarafından yapılandırılabildiği için araştırmacılar 1.000 çekirdeği entegre ederek işlem gücününü 1.000’e bölen akıllı bir program oluşturmayı başardılar.

Kasım ayında Intel de 1000 çekirdekli bir işlemci meydana getirmenin mümkün olduğunu söylemişti, ancak Glasgow Üniversitesi bilim adamları Intel’i son bir hamleyle yenmeyi başardılar.


Bir yanıt yazın

Connect with: