Bu 10 şeyi Facebook’ta sakın yapmayın!

Facebook’ta başınızı dertlerden uzak tutup, keyfinize bakmak istiyorsanız bu 10 şeyden uzak durun!

Facebook’u kullanmak oldukça eğlenceli, ancak başınıza hoş olmayan bir durumun gelmemesi için sitedeki davranış tarzınızda ve diğer bazı konularda dikkatli olmanız gerekiyor. İşten kovulma, boşanma, bilgisayarınıza virüslerin bulaşması ve hatta daha kötüleri Facebook’ta bazı kullanıcıların başına gelen felaketler arasında.

Sizinle paylaşacağımız bu 10 hatayı Facebook’da yapmamaya dikkat edin:

1. Hesabınızı sadece reklam amaçlı kullanmak: Bu Twitter’da sıkça yapılıyor, ancak Facebook’u sadece reklam amacıyla kullanıyorsanız arkadaşlarınızın sizi silmesine veya yok saymasına hazır olun.

2. Aşırı kişisel detaylara girmek: Son olduğunuz ameliyatın resimlerini kimsenin görmek isteyeceğini düşünüyorsanız bu fikrinizi değiştirmelisiniz.

3. Sarhoşken yorum yapmak: Alkolün etkisindeyken yorum yapmak, ertesi gün sizi gülünç duruma düşürebilir ve pişman edebilir.

4. ‘Sıkıştım, bana yardım et’ uydurmalarına kanmak: Size eski bir arkadaşınız olduğunu, bir yerde sıkışıp kaldığını söyleyen ve para göndermenizi isteyen kişilere inanmayın. Arkadaşınızdan gelen bir mesaj gibi görünse bile sizden para isteyenlere şüpheyle yaklaşın.

5. İş arkadaşlarınıza, patronunuza veya arkadaşlarınız hakkında kötü şeyler söylemek: Facebook’ta yazdıklarınız nereyese sonsuza kadar dijital dünyada kayıtlı kalabilir, bu nedenle yazdıklarınıza dikkat edin.

6. Zararlılara geçit vermek: Abartılı ve gerçek dışı görünen şeyler vaad eden link’lere tıklamayın. Bazı sahte uygulamalar, bilgisayarınıza zararlı yazılımları sokabilir, ve daha kötüsü sizin duvarınızda da kendini yayınlayabilir.

7. Bedava WiFi noktalarından oturum açmak: Bu tür ağlara sızmak ve verileri ele geçirmek oldukça kolay. Facebook’un kullandığı güvenliksiz protokol, kullanıcı adı ve parolanızın çalınmasına neden olabilir.

8. Profil resmi güzel olan kişileri arkadaş olarak eklemek: Bunu yapıyorsanız alakasız spam mesajları almaya hazır olun. Bu şekilde bir sahtekar bilgilerinizi elde etmeye de çalışıyor olabilir.

9. Facebook Platform oyunları içindeki link’lere tıklamak: Bu oyunlar, reklamcılarla söylediklerinden farklı bilgileri paylaşıyor olabilirler; dikkatli olun.

10. Facebook’un varsayılan gizlilik ayarlarını kullanmak: Facebook, reklam modelinin işlemesi için bilgilerinizi dünyayla paylaşmanızı istiyor. Bu nedenle varsayılan ayarlar bilgilerinizi korumak için yeterli olmayabilir.


Bir yanıt yazın

Connect with: