BlackBerry Kullanıcıları Azalıyor mu?

BlackBerry’nin geliştiricisi RIM, şirketin üçüncü çeyrek raporlarını açıkladı. Raporlara baktığımızda geçen senenin üçüncü çeyreğine göre büyük bir gerileme görüyoruz.

 

Firmaların 3. çeyrek raporlarını açıklamasıyla birlikte pazar payları da oluşmaya başladı. Geçen senenin üçüncü çeyrek raporlarına baktığımız zaman Apple ve RIM dışında bütün firmaların satışları artmış durumda.

Android kullanan markaların modellerini çoğaltmasından dolayı birçok markada geçen seneye göre büyük bir artış söz konusu. Android’in yükleşinin yanı sıra geçen seneyle kıyaslandığında Apple ve RIM’de düşüş var. Apple, yüzde 26’dan yüzde 20’ye düşmüş. Yüzde 6’lık düşüşün sebebi olarak yeni telefon modelinin üçüncü çeyreğe yetişmemiş olması gösterilebilir.

RIM tarafında ise büyük bir düşüş söz konusu. BlackBerry modellerinin piyasada artık pek tutulmadığını yüzdelerden anlayabiliyoruz. Geçen sene aynı periyotta yüzde 24 olan RIM’in 2011’de yüzdesi 9’a kadar gerilemiş. Bu da diğer büyük markaların epey arkalarında kalmasına yol açmış.


Bir yanıt yazın

Connect with: