Mouse Tarihe Karışıyor

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk bölgesindeki mucitler,felçlilerin bilgisayar kullanmasını sağlayacak yeni sistemler üzerinde çalışıyor.
Donetsk Şag Bilgisayar Akademisi öğrencileri dünyadaki yaklaşık 36 milyon engellinin bilgisayar kullanma hayalini gerçeğe dönüştürmek için bir program geliştirdi.
Genç bilgisayar mühendisliği öğrencileri,geliştirdikleri “CrossView” adlı programın çalışması için sadece bilgisayara bağlı bir kameraya ihtiyaç var.İki etaplı çalışan programda kamera kullanıcının bakış alanını tespit ederek hareket ediyor ve göz kırpma gibi mimiklerle de işlem yapıyor.
Geliştirilen “CrossView” programı hakkında basına bilgi veren Şag Akademisi Bilgisayar Bölümü Başkanı Dimitriy Samoylenko,”Engelli kullanıcılar bilgisayar faresine ihtiyaç duymadan sadece monitöre bakarak işlem yapabilecek.Mesela bir dosya açmak için o dosyaya sadece 1 saniyelik bakışı yeterli olacak. İnternette ise şimdilik sadece twitter ve e-posta kullanabilecek.” dedi.
Dimitriy Samoylenko yapılan yenilikle engeli kullanıcı “acıktım”, “susadım”,”tuvalet ihtiyacım var” gibi bir dizi ihtiyaçlarını da göz hareketleri ile bilgisayar hoparlöründen ev sakinlerine sesli bir şekilde duyurabileceğini söyledi.
Proje üzerinde çalışanlar benzer programların farklı ülkelerde yapıldığını;fakat ücretlerinin çok pahalı olduğunu ve yaygın olarak kullanılmadığını ifade ederek ulaşılabilir fiyatlarda bir program üzerinde çalıştıklarını belirtti.
Hâlihazırda gençler hastane ile işbirliği içerisinde ve sadece kendi bölgelerinde 25 bin engelinin bu programı sabırsızlıkla beklediğini bildirdi.


Bir yanıt yazın

Connect with: