Avrupa Birliği internete filtreyi sordu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, 22 Ağustosta test süreci başlayacak olan Güvenli İnternet Hizmeti’yle ilgili değişikliklere ilişkin Brüksel’de, Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle görüştü.

Acarer, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu İkinci Başkanı Ayhan Beydoğan ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığıİnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen ile birlikte sektörü izleyen basın mensuplarıyla makamında sohbet toplantısında bir araya geldi.

Güvenli İnternet Hizmeti’ne ilişkin bilgi veren Acarer, bu hizmetin sunulmasına yönelik düzenlemenin geçen yıl temmuz ayında hazırlanan Tüketici Hakları Yönetmeli’ğinde “İsteyen aboneler güvenli internet hizmetini ücretsiz olarak alma hakkına sahiptir” şeklinde yer aldığını, BTK olarak bu düzenlemeye paralel olarak 22 Şubat’ta karar aldıklarını söyledi.

Bu hizmetin sunulması için internet servis sağlayıcılarının katılımıyla 20’nin üzerinde toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Acarer, hizmetin tamamen isteğe bağlı sunulacağını vurguladı.

Hazırladıkları yeni düzenlemede, bu hizmetin tamamen tercihe bağlı olduğunu belirttiklerini aktaran Acarer, “22 Ağustos’tan sonra internet kullanıcıları ikiye ayrılacak; Güvenli İnternetHizmeti’ni tercih edenler ve tercih etmeyenler. Tercih edenlere, servis sağlayıcılar şifre verecek. Bu şifre ile kullanıcı, ister aile, ister çocuk profilini tercih edecek. İsterse de Güvenli İnternet Hizmet’inden tamamen ayrılacak” diye konuştu.

Acarer, “Birçok aile böyle bir düzenleme olmadığı için bilgisayarını çocuklarına kullandırmıyor veya internet abonesi olmuyor. Hizmetin yürürlüğe girmesiyle internet kullanıcı sayısı artacak” değerlendirmesinde bulundu.

Güvenli İnternet Hizmeti’ni seçen ebeveynlerin istedikleri kısıtlamaları devreye alacaklarını ifade eden Acarer, örneğin çocuğunun oyun oynamasını istemeyen ailenin, buna yönelik kısıtlamayı istediği anda devreye alabileceğini anlattı.

Acarer, Türkiye’de 10 milyon 900 binin üzerinde internet kullanıcısı bulunduğuna işaret ederek, daha önce sunulan filtreleme hizmetini, yavaşlamaya yol açması, kullanımı için prosedür gerektirmesi ve ücretli olması nedeniyle sadece 23 bin abonenin tercih ettiğini söyledi. Acarer, bu hizmeti kendisinin de kullanmadığını belirtti.

BTK Başkanı Acarer, Güvenli İnternet Hizmeti’nden yararlanacağını belirterek, “Ben aile profilini kullanacağım. Çocuklarımın yaşları büyük. En küçüğü 15 yaşında” dedi
.


Bir yanıt yazın

Connect with: