Spaceport Canlı 6-Boyutlu (Volumetric) Video Çözümü CES’2019’daydı

Gelecek nesil video teknolojisi 6-Boyutlu (volumetric) Video üzerinde çalışan Spaceport, video konferans, spor, yayıncılık, eğlence sektörleri için Türkiye’de tek, Dünya’da ise sayılı girişimler arasındadır. Düşük gecikme süreli Volumetric Video, izleyicilere sürükleyici 6 boyut deneyimi vadetmektedir. Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği konferansı CES.2019’a katılan Spaceport, hem 6-Boyutlu Video demosu yaptı, hem de uluslararası iş ortaklıkları oluşturmaya başladı.

Barcelona’da 25-28 Şubat tarihlerinde düzenlenecek Mobile World Congress’e de katılacak olan Spaceport, Avrupa Komisyonu ve TÜBİTAK tarafından desteklenmektedir. Küresel ölçekte bilinirliğini artırmaya devam eden Spaceport, Mobile World Congress’de canlı 6-Boyutlu video teknolojisini tanıtıp örnek videoları katılımcılara sunacak.

Canlı 6-Boyutlu (Volumetric) Video Yayını

Spaceport, üç boyutlu bir alandaki tüm noktaların derinlik bilgisini elde edip izleyiciler için gerçek 6 boyutlu video izleme deneyimi sunmaktadır. Volumetric video teknolojisi, VR ve 360° teknolojilerinden farklı olarak 3 boyutlu ortam içinde 6 yönde hareket etme özgürlüğü sağlamaktadır. VR gözlükleri ile kullanılan bu  teknolojinin öncelikle eğlence, spor, eğitim ve sağlık alanlarında kullanılması ve video teknolojilerinde yeni bir döngü başlatması öngörülmektedir.

CES.2019

CES.2019 fuarında Amazon Web Services, Vodafone ve Intel gibi büyük firmaların yanı sıra girişim firmaları, donanım üreticileri ve eğlence sektöründeki firmalarla Spaceport üzerine görüşmeler yapıldı. Canlı 6-Boyutlu Video’nun erken aşama prototipini deneyen ilgililer, beklenenin ötesinde bir teknoloji ile karşılaştılar. Video dünyasının heyecan verici yeni boyutu ile pazarda ilklerden olması hedeflenen Spaceport’un yakında uluslararası yatırım turuna çıkması planlanmaktadır.

Dünyada Volumetric Video olarak geçen bu teknoloji, gelecek nesil videolara şekil verecek olup, bazı otoritelere göre video endüstrisini tamamen değiştireceği öngörülüyor. Henüz pazarda Volumetric Video teknolojisini sunan tam anlamıyla bitmiş ürün ise bulunmuyor. İlk versiyonu 2019’un son çeyreğinde pazara sunulacak olan Spaceport’un ilklerden olması hedeflenmektedir.

###Spaceport hakkında detaylı bilgi için web sitesini (https://spaceport.tv) ziyaret edebilirsiniz.

FacebookTwitterTumblrStumbleUponLinkedInPinterest


Bir cevap yazın

Connect with:
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.