Ethereum / Zec Miner

Merhaba, Bu yazımda sizlere Kripto para birimlerinden olan Ethereum madenciliğini nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. En başından En sonuna tüm herşeye değinmeye çalışacağım.

Ethereum akıllı sözleşme (komut dosyası) işlevselliğine sahip, açık kaynak kodlu, halka açık, blok tabanlı, dağıtılmış bir platformudur. Altcoin olarak üretilmesine karşın değeri günden güne artarak katlanmaya devam ediyor.

Ethereum, hesaplar arasında aktarılan ve gerçekleştirilen hesaplamalar için katılımcı düğümleri telafi etmek için kullanılabilen “eter” isimli bir şifreleme simgesi de sağlar. Gas adında dahili bir işlem fiyatlandırma mekanizması ise, spam’ı azaltmak ve kaynaklarını ağ üzerinde tahsis etmek için kullanılır.

Ethereum’un kurucuları vitalik buterin, charles hoskinson, anthony diıorio, gavin wood olmak üzere dört kişilik bir ekiptir. bitcoin mantığından yola çıkarak oluşturulmuştur. kendisine ait özel bir yazım dili vardır. bu işletim sistemi kullanılarak “merkezi olmayan” yazılım protokolleri geliştirilmesine olanak sağlanır. böylelikle aynı ana işletim sistemi içerisinde ve tek bir blok zincir üzerinden kabul edilmiş kontratlar kullanarak binlerce altcoin yaratmak mümkün olabiliyor.

Bu kadar açıklama yeter biz etherum mining kısmına geçelim. Ethereum GPU yani ( Graphic Processin Unit ) basitçe ekran kartı ile mine edilir, bu GPU lar kriptolu işlemleri alıp işleyip tekrar bloğa bırakır yaptığı her işlem içinde bir miktar komisyon alır. Bankalar gibi havale EFT ücreti gibi düşünün. Yani GPU nunzun onayladığı işlem başına size düşük miktarda ETH (Etherum) verilir. İşlem gücünüz ne kadar yüksek ise o kadar çok transfer yapar ve dolayısı ile çok daha fazla Ethereum kazanabilirsiniz.

Miner için ihtiyacınız olan şeyler :

En az 6 Adet PCIe slota sahip bir anakart En uzunu alabilirsiniz burada CPU RAM gibi şeylerin hiçbir önemi yoktur.

Ben AMD bir anakart AMD bir işlemci ve 4GB RAM ile bir makina oluşturdum.

Önemli olan GPU’lar Ben MSI RX480 8G bir GPU kullanıyorum. R9 380 almıştım ilk önce ama şu an kullanmıyorum aşırı elektrik çekiyorlar (250 Watt Kadar). Bu nedenle sadece RX 480 leri kullanıyorum. RX 480 tanesi aşağı yukarı 160 Watt civarında.

Şu sıralar madencilik için kullanılan GPU’ları bulmak biraz zor ve fiyatları neredeyse iki katına çıkmış durumda !

Makinayı evde çalıştıracağım için çok fazla dağınık olmaması için bir kabinet aldım ve bütün sistemi onun içerisine yerleştireceğim.

Bu sistemde önemli ikinci unsur ise Power Supply dır. Bütün kartların toplam güçlerini kaldırabilmelidir tek başına 1200 Watt lık bir power supply da alabilirsiniz ama ben ucuz olması için 750 Watt lık iki adet güç kaynağı kullandım. Bunları eş zamanlı tetiklemek için. İkincil güç kaynağından herhangi siyah bir kabloyu ( GND ) ve Bir tane Yeşil kabloyu kesip ( Anakart Soketindeki ) ilk suppy da bulunan aynı siyah ve yeşil ile ( Ana kart Soketi ) birleştirin bu sayede ikisini aynı anda tetiklemiş olursunuz. Şematik diagram bulursam biyerden buraya koyarım. Veya çizip sonra eklerim buraya…

 

Montaja başlayalım. Basitçe iki adet alüminyum çıta üzerine kartları vidalıyoruz zaten öylece asılı kalıyorlar altına ana kart Riser kabloları en alya Supply’lar ve tamam. Bu tasarımda kabinin üst kapaklarıda kapatırım diye düşünmüştüm salyangoz bir fan ile sıcak havayı üflerim demiştim ama kartlar aşırı ısı yayıyor bu nedenle kapaklarını takmıyorum. GPU lar kışın 65 yazın ise 75 derecede çalışıyorlar. Program parametrelerinden kritik seviyeler belirleyebilirsiniz. Kartları uzun süre 75 derecenin üzerinde çalıştırımayın 65 max 70 iyidir. 75 dereceye stop koyabilirsiniz. Bu parametreler indirdiğiniz programın beni oku dökümanında mevcut.

Isı dağılımı yeterince olsun diye biraz aralık koyuyorum normalde hiçbir tarafını kapatmamalısınız. Malum bizim evde iki tane canavar olunca ben kapatmak zorunda kaldım.

Herşey monte edildi gelelim testlere,

İşletim sistemi olarak standart windows 10 kurulumu yaptım siz linux tercih edebilirsiniz. Driver konusuna gelince bütün sitelerde yok bu sürümü kullanın vs vs gibi şeyler var ben otomatik yüklenen sürücüleri kullanıyorum hiçbir sorun yaşamıyorum. Aklınızda olsun farklı modeldeki kartları Tek Rig de kullanacaksanız bu arada Rig bu sistemin tamamına deniyor neyse tek rigde farklı kartlar kullanacaksanız otomatik sürücüleri kullanın sorun çıkıyor.

Bu arada yukarıda anakart ile GPU lar arasındaki bağlantı kabloları Riser diye geçer. Burada bu madencilik olayı yaygınlaşınca fiyatları tavan yaptı. Ben bundan 4 – 5 sene önce çinden 12 tanesini 10 USD ye almıştım. şimdi tanesine o kazar yazmışlar. Yukarıdaki kablolardan da edinmeniz lazım. 1xPCIe to 16X PCIe yazarsanız Google’a bir sürü çıkar.

Sonra ethermine.org sitesine gidip Claymore miner’ı indirebilirsiniz. Son sürümlerini takip edin.

bir tane bat dosyası oluşturun ve içine :

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
EthDcrMiner64.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal <Your_Ethereum_Address>.<RigName> -epsw x

yazıp kaydedin.

En alt satırda Your ether wallet kısmına kendi ethereum adresinizi yazıyorsunuz. Bunun için bilgisayarınıza Wallet yazılımını kurabilir veya cloud wallet sitelerinden bir cüzdan oluşturabilirsiniz.

Eğer hiçbir sorun yoksa Mining işlemi başlamış olacak ve ethereum adresinizde mining verileriniz çıkmaya başlayacaktır. Yine bu verileri ethermine.org adresine gidip search alanına adresinizi yazıp görebilirsiniz.

 

Teknolojik-Blog.Com

 

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 3.0 Yerelleştirilmemiş Lisansı ile lisanslanmıştır.

Bir cevap yazın